Początki historii Naszej Dobrej Szkoły związane są z I Społecznym Przedszkolem z elementami pedagogiki waldorfskiej w Siemianowicach Śląskich. Rodzice absolwentów tego przedszkola przez kilka lat marzyli o powstaniu placówki, która byłaby kontynuacją idei i praktyki pedagogicznej, w jakiej wzrastały ich dzieci. Marzenia zaczęły przybierać bardziej realny kształt od 2012 roku.
Pragnąc dla uczniów i naszych własnych dzieci edukacji opartej na autentycznym szacunku dla indywidualności, z pomocą dyrektora przedszkola pani Ewy Kaszubowskiej oraz pani Sabiny Frankowskiej-Zięciny założyliśmy stowarzyszenie (czerwiec 2013 r.), a następnie zajęliśmy się pracą koncepcyjną nakierunkowaną na stworzenie szkoły podstawowej. Wkrótce do zespołu dołączyli pierwsi nauczyciele, którzy uzyskali też wsparcie merytoryczne profesora Godiego Kellera, norweskiego wykładowcy i nauczyciela. Szybko do nauczycieli dołączyli rodzice przyszłych uczniów, wolontariusze i darczyńcy. Dzięki ich zaangażowaniu udało się w wakacyjne miesiące (2014 r.) wyremontować wynajmowaną część budynku Gimnazjum nr 9 w Katowicach.
1 września 2014 roku Społeczna Szkoła Podstawowa „Nasza Dobra Szkoła” w Katowicach przyjęła w swoje mury pierwszą ósemkę dzieci. Od tego momentu zaczęła się przygoda, w czasie której realizujemy założenia pedagogiki opartej na elementach waldorskich, montessoriańskich, korczakowskich i Porozumieniu bez Przemocy.
4 września 2017 roku przenieśliśmy się do nowego budynku, który mieści się przu ulicy Agnieszki 2, 150 metrów od naszej pierwszej siedziby. Tu jesteśmy gospodarzami.
W historię naszej szkoły wpisują sie trzy wyjątkowe święta: Święto Szkoły, Latawca i Drzewa.
Święto Szkoły to wyjątkowy dzień w szkole, szczególnie dla pierwszoklasistów i ich rodziców, ale tak naprawdę dla całej szkoły. Dzień 14 października (Dzień Edukacji Narodowej) spędzamy razem, bo dla nas Święto Szkoły to świętowanie bycia we wspólnocie. W tym dniu dzieci wraz z nauczycielami przygotowują upominki dla kolegów z pierwszej klasy, dekorują salę, pomagają przyrządzić poczęstunek. Kiedy zaczyna się ściemniać, dołączają do nas członkowie rodzin uczniów i wspólnie, w zgodzie z przyjętym rytuałem, witamy oficjalnie pierwszoklasistów i ich rodziców we wspólnocie szkoły. Każde dziecko przechodzi z lampionem pod tunelem serdecznie splecionych nad nim rąk dorosłych i starszych kolegów, a cała społeczność śpiewa tylko dla niego. Potem następuje uroczyste pasowanie Naszym Dobrym Kluczem, a po nim biesiada i radość z otrzymanych od kolegów i wychowawców upominków. To wyjątkowy dzień, w który wpisane jest świętowanie tworzenia, powstania i istnienia Naszej Dobrej Szkoły.
Święto Latawca odbywa się na zakończenie roku szkolnego. W tym dniu dzieci przygotowują się w szkole do uroczystości popołudniowej. Do południa żegnają się z kolegami i koleżankami oraz nauczycielami, ale robią to w działaniu: pakują swoje prace z całego roku, wspominają szczególnie zapamiętane chwile z mijającego roku, porządkują klasę, śpiewają poznane piosenki, przygotowują z wyhodowanych w ogródku warzyw sałatkę, a z ziół - lemoniadę. Po południu dołączają do uczniów ich rodzice, by razem śpiewać, tańczyć i puszczać latawce.
Organizujemy też Święto Drzewa, ponieważ w naszej szkole wiele uwagi poświęcamy edukacji przyrodniczej, w tym również ekologicznej. Tak się złożyło, że drzewo stało się w pewnym sensie symbolem szkoły- najpierw to największe na ścianie korytarza, potem w nazwach kolejnych klas (klasa bukowa, klonowa, dębowa), w opowieściach o drzewach i pracach ręcznych w drewnie. Wreszcie w maju każda klasa na swój sposób obchodzi święto drzewa. W tym dniu przygotowujemy wielozmysłowe zagadki, sadzimy drzewka, gramy w gry i bawimy się tak, jak z pomocą nauczyciela wymyślą to uczniowie. Wierzymy, że dziecko, które pokocha przyrodę w tym wieku, ma szansę już zawsze żyć z nią w harmonii i szacunku.